• BİZİM ÖĞRENCİMİZSENİZ "ZATEN KAZANDINIZ" DEMEKTİR !
 •   0541 860 45 28
 •   info@runbesyokursu.com

  BESYO' YA KİMLER GİREBİLİR?

  BİZİM ÖĞRENCİMİZSENİZ "ZATEN KAZANDINIZ" DEMEKTİR !

  Sizlerle yıllardır üniversite tercihleri yapılırken hep yanlış anlaşılan ya da araştırılmadan ön yargılı davranılıp göz ardı edilen BESYO bölümleri ile ilgili bir şeyler paylaşmak istiyoruz.

  Üniversitelerin BESYO (Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu) bölümlerine kimler girebilir? Ya da bu bölümler nasıl girilir?

  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarının bünyesinde; Beden Eğitimi Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği, Spor Bilimleri, Antrenörlük ve Rekreasyon Bölümleri bulunmaktadır.

  Üniversiteler bu bölümlere öğrenci alımlarını kendi bünyelerinde yapmış oldukları özel yetenek sınavları ile gerçekleştirmektedirler.

  Meslek liselerinin puanının kırılmadığı tek üniversite Spor Akademileridir.

  YGS sınavına katılan öğrenciler, Herhangi bir alandan almış oldukları ham puan türünden en az 185 YGS puanı veya üzerinde bir puan almak zorundadırlar.

  YGS puan türlerinden ( Sayısal – EA – Sözel ) aldığınız en yüksek puan geçerlidir.

  Spor Akademilerine(BESYO)sadece sporcular değil YGS puanı iyi olanlar da girebilir.

  Özel yetenek sınavlarına sadece sporcuların girdiği sanılmaktadır. Bu okullara girmek için sadece sporculuk değil YGS’ den alınan puan ve yetenek sınavına iyi bir hazırlık sürecinin çok büyük katkısı vardır.

  Üniversitelerin BESYO bölümlerini düşünen öğrenciler bilmelidirler ki sadece özel yetenekleri değil YGS puanı ve Orta Öğretim Başarı Puanının (AOBP) sınava etkisi %50-60’dır.

  Lütfen çevrenizdeki insanların: ”Yetenek sınavlarında torpil vardır” ya da “O bölümler girecekler bellidir” gibi söylemlerini dikkate almayınız. Böyle bir durum söz konusu değildir ve her sınav şeffaf bir şekilde video kameralara kayıtlar yapılarak gerçekleştirilmektedir.

  Ayrıca dilediğiniz zaman sınavla ilgili itirazlarınızı yapabilir kayıtları inceleyebilme şansını bulabilirsiniz.