• BİZİM ÖĞRENCİMİZSENİZ "ZATEN KAZANDINIZ" DEMEKTİR !
 •   0541 860 45 28
 •   info@runbesyokursu.com

  BESYO SINAVI NASIL KAZANILIR?

  BİZİM ÖĞRENCİMİZSENİZ "ZATEN KAZANDINIZ" DEMEKTİR !

  Bu sorunun cevabını üç önemli etkende bulmak mümkündür. Bu etkenler;

  1. Doğru Üniversite Seçimi.

  2. Doğru Antrenman Yapmak.

  3. Doğru Mental (Zihinsel) Hazırlık.

  Aynı zamanda bu üç etken başarılı bir kursun bulundurması gerekli olan en önemli olan özelliklerdendir. Run Spor Akademisi BESYO hazırlık kursu bu aşamada tam eğitim alabileceğiniz adrestir.

  1. DOĞRU ÜNİVERSİTE SEÇİMİ

  Doğru üniversite seçmeyi dört başlık altında inceleyebiliriz.

  a) Öğrencinin Analizinin Yapılması

  Öğrencinin analizinin yapılabilmesi için öğrencinin doğru hazırlık süreci geçirmesi gereklidir. Hazırlık sürecinden sonra en yüksek performansına ulaşan adaya çeşitli testler yapılarak, hangi üniversitelerde, hangi sınav sistemlerinde başarılı olabileceği söylenir ve ona göre üniversite seçimi yapılır.

  b) Üniversitenin Sisteminin Anlaşılması

  Üniversitenin sisteminin anlaşılması, o üniversiteyi hangi tip öğrencilerin kazanacağının anlaşılması demektir. Dolayısı ile de çok önem arz etmektedir.

  c) Bir Önceki Yıl Kazananların Analizi

  Üniversite bir önceki yıl ki sistemiyle aynı sistemde sınav yapıyorsa önceki yıl kazananların analizi çok önemlidir. Çünkü önceki yıl kazananların analizi bu yıl kazanacaklara ip uçları verebilir. LGS puanları, orta öğretim başarı puanları, sportif öz geçmiş durumları v.s. gibi.

  d) Şans ve Olasılık

  Üniversitelerin bazıları aynı tarihlerde sınav yapmaktadır. Örneğin bir önceki sene ortalama 14 üniversite aynı tarihlerde sınav yapmıştır. Bu üniversitelerin bazıları çok az başvuru alırken bazıları da tam tersine çok baş vuru almıştır. Örneğin; Kocaeli Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi bir önceki yıl çok az başvuru almıştır.

  2. DOĞRU ANTRENMAN YAPMAK

  Doğru antrenmanı da üç başlık altında inceleyebiliriz;

  a) Genel Hazırlık Süreci

  Genel hazırlık sürecinde, adaylar genel dayanıklılık, genel kuvvet, esneklik, koordinasyon ve hareketlilik antrenmanları yapmaktadır. Bu antrenmanlar sonucunda da adayın antrenman yapabilme kapasitesi artmaktadır. Onun dışında özel hazırlık sürecine de hazır hale gelmektedir.

  b) Özel Hazırlık Süreci

  Bu süreçte adayların profilleri analiz edilir ve bu analiz dahilinde adaya eksik yönleri söylenir ve ona göre çalışmalar yapılır. Bu antrenmanlar şiddetli anaerobik antrenmanlardır. Dolayısı ile sakatlık riski genel hazırlık süreci antrenmanlarından daha fazladır, ona yönelik ön çalışmalar yapılması gereklidir.

  c) Performans Süreci

  Sınav süreci iki – üç aylık bir süreçtir ve bu süreç boyunca adayın performansını en üst düzeyde seyretmesi gerekmektedir. Bu çerçevede adayın iki – üç aydaki sınav periyodunda performansını en üst düzeyde tutabilmesi için performansta devamlılık antrenmanları yapılır.

  3. DOĞRU MENTAL (ZİHİNSEL) HAZIRLIK

  Mental kelime anlamı itibarıyla “Zihinsel” demektir. Yani psikolojik etkenlerdir. Psikolojik etkenler doğru antrenman yapsanız bile, doğru üniversite seçmiş olsanız bile sizin kazanma şansınızı düşürür. Psikolojisi düşük olan insanlar hiçbir şekilde sınavda başarılı olamazlar. Bu psikolojik süreci de ikiye ayırabiliriz;

  a) Antrenman süre esnasında yani hazırlık sürecinde

  b) Sınav sürecinde

  Bu iki etken diğerlerine göre çok daha önemlidir. Adayın her zaman psikolojisini yüksek seviyede tutması gerekmektedir.