• BİZİM ÖĞRENCİMİZSENİZ "ZATEN KAZANDINIZ" DEMEKTİR !
 •   0541 860 45 28
 •   info@runbesyokursu.com

  ENGELLİLERDE EGZERSİZ VE SPOR BÖLÜMÜ

  BİZİM ÖĞRENCİMİZSENİZ "ZATEN KAZANDINIZ" DEMEKTİR !

  Bu bölüm ülkemizde sadece Malatya’da bulunan İnönü Üniversitesinde bulunmaktadır.

  Engelli bireylerin egzersiz, spor eğitimi, fiziki rehabilitasyon (hareket terapileri) vb. gibi ihtiyaçlarına göre mevcut müfredat uygulamalarının dışında özel gereksinimli bireylerin vücut anatomisi, kas ve fiziksel gelişimleri dikkate alınarak, bedensel gelişimlerine yönelik faaliyet ve uygulamaların yapılması konusunda çalışacak meslek gruplarına ülkemizde büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Dünyada ise bu alanlar ile ilgili olarak Amerika, Almanya İngiltere başta olmak üzere, OECD ülkeleri ve bazı AB ülkelerinde engelliler ve yaşlılara yönelik olarak egzersiz ve spor eğitimi vb. adlar altında uzmanlık eğitimi verilmektedir.

  İnönü Üniversitesinde Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölümü Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) 17.12.2009 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında görüşülerek alınan karar gereği kurulmuştur. Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölümüne ilk kez 2011-2012 eğitim öğretim yılında öğrenci alınmıştır. Bu bölümde bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir. Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölümünün genel amacı engelli bireylere spor yaptırma olanaklarını en üst düzeyde temin etmek ve engellilerin sportif etkinlikler ile rehabilite olmalarını sağlayacak uzman kişilerin yetiştirilmesini sağlamaktır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için tüm spor altyapı ve tesisleriyle, bilgili ve deneyimli öğretim elemanlarıyla ve eğitim programıyla hizmet verilmektedir.

  Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi bölümünden mezun olan öğrenciler ulusal ve uluslararası alanda devlet ve özel sektörde engelliler beden eğitimi ve spor öğretmenliği ve uzmanlık alanlarında antrenörlük yapma imkânları bulmaktadır.

  Bölüme 20’ si bayan 40 öğrenci alınmakta ve Almanya/Köln Spor Üniversitesi ile yapılan protokol gereğince, öğrenci ve öğretim elemanları değişimi uygulanmakta, eğitim ve öğretim programlarının nitelikleri sürekli arttırılmaktadır.

  BÖLÜM MEZUNLARININ BAŞLICA İŞ OLANAKLARI;

  • İş yerlerinde, spor merkezlerinde sağlığı koruyucu ve geliştirici programlar hazırlamak, düzenlemek ve uygulamak,

  • Bireyin bütünsel ve optimal gelişimine katkıda bulunacak bireysel fiziksel uygunluk programlarını planlamak ve uygulamak,

  • Yöneticilik becerileri ile egzersiz, psikoloji, beslenme ile ilgili bilgilerini birleştirerek, fitnes merkez yöneticiliği veya fitnes programı planlanmasında yönetici olarak çalışmak,

  • Üniversitelerin spor merkezlerinde, kampüs içi ve dışı fiziksel etkinlik programlarını organize etmek ve düzenlemek,

  • Bireylerin fiziksel uygunluk düzeylerini belirlemek ve bu düzeyi artıracak programları planlamak ve uygulamak,

  • Toplum sağlığı için çalışmalarda bulunmak, özel sağlık kulüplerine, fitnes merkezlerine ve gençlik kamplarına fitnes programları sağlamak gibi görevleri de yerine getirebilirler.